środa, 16 kwietnia 2014

Wielkanoc w sercu Toskanii








Święta Wielkiej Nocy już w średniowiecznej Europie miały nie tylko ogromne znacznie religijne, ale także bardzo silny kontekst kulinarny: oznaczały bowiem nie tylko Zmartwychwstanie Pana Jezusa, ale także koniec 40 - dniowego Wielkiego Postu i powrót na talerze różnych, najczęściej mięsnych, smakowitości!
Jednak kulinarne niebo to Wielkanoc w Toskanii. 





Jajka świeci się tu w Wielką Sobotę wieczorem lub w pierwszy dzień Świąt. Sobotnia msza jest bardziej uroczysta. Rozpoczyna się o 22.00 na zewnątrz kościoła, ksiądz pali święcone gałązki oliwne i błogosławi ogień, potem wodę. Od tego ognia zapala świecę wielkanocną, od której potem wierni zapalają swoje świece i wchodzą w procesji do ciemnego kościoła wnosząc światło Chrystusa, rozbrzmiewają dzwony, które milczą od środy, śpiewa się Alleluja.


- W Toskanii nie ma właściwie rygorystycznych przepisów kulinarnych na święta – tłumaczy Moreno Janda dobroduszny i wiecznie uśmiechnięty olbrzym, właściciel restauracji Bussola di Gino znajdującej się w miejscowości Quarrata - gdzieś pomiedzy Florencją, a Pistoią. -  Najważniejsze żeby Święta były wesołe, wiosenne, żeby celebrować je z rodziną i przyjaciółmi.  Ludzie wychodzą z zaciszy domowych, przychodzą na pikniki i do mojej restauracji i wspólnie wszyscy razem cieszymy się Pasqua i wyśmienitym jedzeniem. Uwielbiam tą pozytywną energię, która wtedy promieniuje w około.

Włoski klasyk Artusi w swojej książce kulinarnej z 1891 podaje, że menu świąteczne składało sie m.in. z zupy z chleba (panata), nerkówki (część cielęciny z nerką) z karczochami i pieczonej jagnięciny. A jak jest dzisiaj? - W Toskanii jada się głównie jagnięcinę i kozinę - mówi mi szef Slow Food w Pistoi, Bonaldo Agresti. Jego zdaniem to idealny moment na jagnięcinę: - Niektóre osobniki zaczynają przeszkadzać w stadzie, poza tym to danie kojarzy się z Barankiem Wielkanocnym – przekonuje.
Moreno, który cieszy się w okolicy nie tylko zasłużoną sławą znakomitego kucharza, ale również miłośnika tradycyjnych, lokalnych potraw usmaży jagnięcinę w jajku i mące, kozinę upiecze z rozmarynem, do tego doda karczochy z miętą, karczochy w białym winie, pieczone pomidorki i chrupiący szpinak. Nerkówkę również upiecze z karczochami.


W Świąteczny Poniedziałek, kiedy toskańczycy jedzą fuori (czyli na zewnątrz) Moreno zamierza podać w swoich restauracjach - udekorowanych kwiatami przez mammę 85 - letnią Rozaldę -  oprócz niezliczonej ilości przystawek - 12 primi piatti i 12 secondi piatti (czyli 12 pierwszych i drugich dań). Oprócz jagnięciny i koziny znajdą się też crostini neri, czyli grzanki z pastą z wątróbki, własnej roboty tortellini z prosciutto w rosole, pasta z bobem i prosciutto, pasta z ikrą tuńczyka i cukinią, ręcznie robione ravioli z sosem z prosciutto, no i oczywiście popularne w tym czasie karczochy „in fricasea” (pod koniec gotowania dodaje się surowe żółtko).
Naturalnie nie zabraknie też jajek: podadzą je ze szpinakiem, anchovies, tartuffo nero, za szparagami i prosciutto.
Na deser podaje się sławną pijaną gołębicę „La bria colomba di bonci”, (upita słodkim winem „Vin Santo”), a także wiosenną wersję Panettone, czyli ciasta drożdżowego z rodzynkami badź czekoladą.  - najbardziej tradycyjny deser świąteczny, a poza tym torta mimosa (biszkopt nasączony alkoholem z kremem,  śmietaną i rodzynkami; ma przypominać krzak mimozy)  oraz specjalność zakładu "zuppa inglese" (rodzaj ciasteczek nasączonych alkoholem z kremem).


Inne słodkości  to schiacciata fiorentina, jajka czekoladowe. Do tego tradycyjne wina toskańskie i bardzo charakterystyczny dla regionu digestivo - nocino - likier z całych orzechów włoskich. Podobnie jak w Polsce w Toskanii święci się w Wielką Sobotę koszyczek, ale w środku są tylko jajka i sól. Drugi koszyczek zabierają na poniedziałkowy tradycyjny piknik (Merendina), na którym zamiast polewania sie wodą zajada się pyszności (czyż to nie rozsądniej?) pozostałe z niedzieli. Podczas pikniku największą atrakcję są wyścigi jajek na trawie..:) turlanie jajkami po trawie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

01 09 10