poniedziałek, 23 listopada 2015

Pumkin pie czyli najlepsze ciasto dyniowe


Zapraszam na pumpkin Panie Papkin



Powoli zaczynamy czuć powiew świątecznych obowiązków...
Zdjęcia choinek, propozycje prezentów, bożonarodzeniowe dekoracje pojawiają się tu i ówdzie, ale zanim zamkniemy sezon dyniowy, aby zrobić miejsce na winter wonderland, czeka nas jeszcze ( w najbliższy czwartek) Święto Dziękczynienia, na którym na grande finale zaserwujemy najlepsze ciasto dyniowe - pumpkin pie z nutką pomarańczy.


Więcej o Thanksgiving czyli Święcie Dziękczynienia oraz o najlepszym indyku i zupie kasztanowej PRZECZYTACIE TU + PRZEPISY



Kolacja na Thanksgiving - indyk nadziewany, zupa kasztanowa i słodkie ziemniaki  

Teraz skupmy się na pumpkin pie i historii samego pie...

Pumpkin pie to nic innego, jak smakowite połączenie dyniowego puree z ciastem, które zawdzięczamy brytyjskiej tradycji kulinarnej "pie" zrosłej z agrokulturą nowoodkrytych w XVI wieku lądów, a przy okazji takich warzyw jak dynia. Dzięki wielkim odkryciom geograficznym dynie sprowadzono do Europy. Również pierwsi osadnicy w Ameryce Północnej, dzięki pomocy tubylców nauczyli się je uprawiać i w ten sposób dyniowa tarta weszła na stałe do menu m. in. Święta Dziękczynienia.

Co ciekawe dynia i pumpkin pie to też tradycyjne danie dzisiejszej Australii. Na Antypodach pierwsze nasiona hallowynowych lampionów przypłynęły podobno jako karma dla świń, tak jednak zasmakowały osadnikom, że wylądowały na ich talerzach zamiast trafić do koryt, tych skądinąd sympatycznych zwierząt, a zupa dyniowa biła rekorsy popularności w australijskich restauracjach.

Sama tradycja pie - wywodzi się ze średniowiecznej Anglii, kiedy to wyspiarze wkładali mięsne lub z czasem owocowe danie do garnka, którego ścianki i dno ( a także wierzch potrawy ) wyłożone było ciastem, po czym zapiekali je w ognisku. W ten sposób powstał słynny POT PIE - garnek ciasta:) Podobną metodę stosuje się do dziś np. w amerykańskim apple pie, ale przy innych wypiekach, jak pumpkin pie nadzienia nie przykrywa się już ciastem.





Pumpkin pie

Ciasto na dwa placki:
- 2 szklanki mąki
- odrobina soli
- szczypta cukru
- 200 g zimnego masła, pokrojonego na kawałki 
- 3 łyżki masła orzechowego (jeżeli ktoś ma alergię - masła migdałowego lub posiekanych daktyli)
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (opcja)
- 2 - 5 łyżki lodowatej wody

Nadzienie dyniowe

- 500 g puree dyniowego
- 250 ml ekologicznej śmietany 18% (w wersji wegańskiej zastępujemy mlekiem migdałowym)
- 2 jajka
- 4 łyżki syropu klonowego lub daktylowego
- łyżeczka ekstraktu waniliowego
- skórka z połowy pomarańczy albo 2 łyżki dżemu pomarańczowego

Przyprawy:

- łyżeczka cynamon
- pół łyżeczki kardamonu
- 1/3 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
- 1/3 łyżeczki startego imbiru 

Dodatkowo:

- miękkie masło do formy

Wykonanie:

Do dużej miski robota kuchennego wsypujemy mąkę  dodajemy sól, cukier,  mieszamy, do środka dodajemy pokrojone masło i masło orzechowe, mieszamy chwilę aż ciasto będzie ziarniste, dodajemy ekstrat waniliowy i dwie łyżki wody, zagniatamy ciasto aż będzie gładkie - jeśli trzeba dodajcie więcej wody, podzielcie ciasto na pół i uformujcie dwie kule, owińcie w folię i wsadźcie do lodówki na conajmniej godzinę.

Po tym czasie formę na tarty posmarujcie masłem - można zrobić pie w płaskim naczyniu na tarty albo w głębokim - nawet żaroodpornym w ten sposób będzie przypominać pot pie;)

Jedną schłodzoną kulę ciasta rozwałkowujmy na 3 mm, przenosimy na formę - tak żeby wystawało za brzegi formy,  wstawiamy do lodówki na 20 min. Jeżeli chcemy zrobić dekorację listków, lub kratkę na górze pie, rozwałkowujemy też drugi placek na 3 mm, wycinamy listki lub paski i wstawiamy do lodówki.

Nagrzewamy piekarnik do 190 C.

Ciasto w formie nakuwamy widelcem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 20 min.
Puree przekładamy do dużej miski, oddzielamy żółtka od białka, białka ubijamy na sztywną pianę, żółtka dodajemy do puree. Do dyniowej masy dodajemy śmietanę i przyprawy, i skórkę z pomarańczy i miksujemy, na koniec dodajemy ubitą pianę i delikatnie mieszamy.

Po 20 minutach wystawiamy ciasto z piekarnika i obniżamy temperaturę do 180 C, wylewamy miks dyniowy, dekorujemy listkami lub paskami ciasta i wstawiamy z powrotem do pieca na około 1 godzinę.



A tak wygląda pumkin pie w głębokim naczyniu




Więcej o Thanksgiving czyli Święcie Dziękczynienia oraz o najlepszym indyku i zupie kasztanowej PRZECZYTACIE TU + PRZEPISY

2 komentarze:

  1. Ritko, kochana, Twoja kolacja wygląda imponująco, Andrzej z Kubusiem właśnie przywieźli z Grecji kasztany, w sobotę dołożę wszelkich starań i taką zupę spróbuję ugotować,
    dam znać czy się udało,
    pozdrawiam, Danusia

    OdpowiedzUsuń

01 09 10