I nastała jesień – przynajmniej w kuchni…
Robimy kremy z dyni, suszymy grzyby, pieczemy ciasta z dodatkiem węgierek, przygotowujemy marmolady z jabłek…Jednym słowem jesień - tylko skąd do diaska ten śnieg w prognozie pogody?
Kilka słonecznych dni za nami, teraz najwyraźniej należy stawić czoło - a właściwie ukryć je głęboko pod ciepłą czapką i kapturem - nagłym opadom zamarzającego deszczu i podmuchom lodowatego wiatru… Byle tylko dojść na rynek i kupić dynię, a nawet dwie - obciążą nas trochę, co zapobiegnie porwaniu przez wichurę w drodze powrotnej - po za tym mamy przecież jesień i sezon dyniowy w pełni.
Ów przytarganą z wielkim poświęceniem dynię (albo dwie) upieczemy z przyprawami, dodamy jarmużu, a na zakończenie posypiemy soczystymi ziarenkami granatu ( w krajach południa trwa na niego właśnie sezon) i przygotujemy, komfortowe, pyszne danie pełne witamin – w takich warunkach atmosferycznych musimy powalczyć o odporność, a wyżej wymienione superfoods na pewno nam w tym pomogą. Oto jesienna, kmolorowa i bardzo zdrowa potrawka z quinoi
jak fantastyczna jest quinoa przeczytajcie tu , dlaczego warto jeść jarmuż zajrzyjcie się tu , a o właściowsciach dyni dowiecie się tu i tu plus przepis na pyszną zupę-krem
Quinoa, jarmuż, dynia i granat |
Przepis:
Składniki:
200 g quinoi
1 dynia hokkaido
Przyprawy do dyni:
2 łyżki zmielonych ziarenek kolendry
2 łyżeczka wędzonej papryki
1 łyżeczka ostrej papryki
sól
pieprz
oliwa
Duża garść umytego jarmużu z wyciętymi łodygami
Przyprawy do jamużu:
łyżeczka ziaren kolendry
łyżeczka papryki w proszku
1 łyżeczka kuminu
sól
pieprz
oliwa
100 g sera feta ( opcja ) pokrojonego w kosteczkę
granat - z obranymi ziarenkami
sok z połowy cytryny
1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
Wykonanie:
Piekarnik nagrzewamy do 200 C.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia.
Dynie kroimy ma półksiężyce, wyjmujemy ze środka nasiona.
Kawałki dyni wkładamy do dużej miski, dodajemy przyprawy, kropimy porządnie oliwą, mieszamy a potem wykładamy na blachę i wkładamy do nagrzanego piekarnika na 20 min.
Quinoę przemywamy na sitku, wkładamy do rondelka dolewamy 300 ml wody i zostawiamy na chwilę. Włączamy gaz i gotujemy 15 min na małym ogniu ( od zagotowania wody).
Jarmuż również wkładamy do miski po dyni, dodajemy przyprawy, oliwę i na sam koniec pieczenia dyni układamy go na nią ( powinna być już miękka ) zostawiamy na 5 min.
Ugotowaną quinoę przekładamy do dużej miski, dodajemy kurkumę i odrobinę oliwy, mieszamy, dodajemy jarmuż, kroimy dynię na kawałeczki i również wkładamy ją delikatnie do quinoi, następnie wsypujemy ser, ziarenka granatu, doprawiamy sokiem z cytryny, odrobiną oliwy - i jeśli trzeba solą i pieprzem
Gotowe!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz